Latvijas basketbolistes ar spēli pret Horvātiju sāk EČ kvalifikāciju

Elīna Dikeulaku

FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Latvijas izlase basketbolā sievietēm ceturtdien 2021.gada Eiropas čempionāta (EČ) kvalifikācijas turnīru Rīgā uzsāks ar spēli pret Horvātiju. Mačs "Elektrum" olimpiskajā centrā Rīgā sāksies plkst.19.45, tiešraidē to translējot kanālam LTV7.

2019.gada EČ, kas daļēji notika Latvijā, Latvijas valstsvienība ieņēma 11.vietu, taču spēlēja jau astotajā finālturnīrā pēc kārtas. Kopumā deviņas reizes Latvijas sieviešu izlase ir piedalījusies kontinenta labāko komandu turnīrā, augstāko vietu izcīnot 2007.gadā Itālijā - ceturto.

Aizvadītajā vasarā pārbaudes spēlēs un Eiropas meistarsacīkšu finālturnīrā Latvija aizvadīja 12 spēles, no kurām uzvarēja pusi. Finālturnīrā gan četros mačos tika izcīnīta uzvara tikai pār Ukrainu, zaudējot Lielbritānijai, Spānijai un Zviedrijai.

Horvātija nepārvarēja kvalifikācijas barjeru un 2019.gada finālturnīrā nespēlēja. Ar trim uzvarām sešās spēlēs Horvātija atlases turnīra grupā palika trešajā vietā aiz Itālijas un Zviedrijas. Eiropas čempionāta finālturnīrā Horvātija pēc Dienvidslāvijas sadalīšanās ir spēlējusi sešreiz. Augstāko vietu izdevās iegūt 2011.gadā Polijā - piekto, bet pēdējoreiz finālturnīrā spēlēts 2015.gadā.

Aizvadītajā vasarā Horvātijas vienība aizvadīja sešas pārbaudes spēles, uzvarot Čehiju, Slovēniju un divreiz - Bosniju un Hercegovinu, bet atkārtotā mačā piekāpjoties Čehijai, kā arī Slovākijai.

"Labi apzinos, kur esmu nokļuvis un kādi ir komandas mērķi. Esmu ļoti lepns par tām spēlētājam, kuras ir mūsu rīcībā. Man kā trenerim pats galvenais ir, lai komanda ir vienota ar vienu mērķi. Būs tikai viens intensīvs treniņš, nospēlēsim pārbaudes spēli un gatavosimies mačam ar Horvātiju. Pretinieču analīzē izmantosim iespējas, kādas piedāvā jaunākās inovitātes basketbolā. Skatīsimies uz viņu sniegumu klubos un no tā izsecināsim," pirmdien preses konferencē par gatavošanās plānu pastāstīja vienības galvenais treneris Mārtiņš Gulbis, kurš komandas spēles stilu grib būvēt no aizsardzības.

Par jauno valstsvienības kapteini komandas balsojumā ievēlēta Aija Klakocka.

Pārbaudes mačs ar Lietuvu aizvadīts aiz slēgtām durvīm otrdien.

No spēlētājām, kuras vasarā piedalījās Eiropas čempionāta spēlēs, divas - Digna Strautmane un Luīze Šepte - studē ASV, Ieva Pulvere nolēmusi vismaz līdz Jaungadam nespēlēt, bet Laura Ikstena ārstē savainojumu. Savainojumu dēļ izlasei nepalīdzēs Karlīne Pilābere un Dinija Pāvelsone. Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra pirmā cikla divās spēlēs būs jāiztiek bez vienas no potenciālajām līderēm Anetes Šteinbergas, kura nolēmusi šo sabraukumu izlaist, priekšroku dodot karjerai klubā.

Pēc savainojumu izārstēšanas ierindā atgriezušās Kristīne Vītola, kura rezultatīvi spēlē Spānijas čempionātā un FIBA Eirokausā, un Aija Putniņa, kura Turcijas čempionātā mačus laukumā aizvada "no zvana līdz zvanam". Rehabilitācijas procesa finiša taisnē ir Kitija Laksa.

No potenciālajām līderēm lielisku sniegumu Turcijā saspēles vadītājas postenī demonstrē arī Elīna Dikeulaku, bet četras valstsvienības kandidātes paaugstina meistarību "TTT Rīga" sastāvā Eirolīgā.

Pirmo reizi uzaicināta junioru izlašu līdere Laura Meldere (Venēcijas "Umana Reyer"), kā arī kadetu izlases labākās spēlētājas Vanesa Jasa un Elizabete Bulāne, kura valstsvienībā debitēja jau vasarā.

Gulbis augustā tika apstiprināts sieviešu izlases galvenā trenera amatā. Gulbis amatu apvieno ar darbu Latvijas komandā "Jūrmala"/"Betsafe", kuru vada trešo sezonu pēc kārtas.

Viņam amatā izlasē palīdz Ziedonis Jansons un Matīss Rožlapa.

Latvijas sieviešu basketbola izlase šovasar Rīgā zaudēja Eiropas čempionāta astotdaļfinālā, tādējādi neturpinot cīņu par 2020.gada Tokijas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīru.

Pēc mača Mārtiņš Zībarts paziņoja par atkāpšanos no galvenā trenera amata, lēmumu pamatojot ar izvirzītā mērķa nesasniegšanu. Zībarts pie Latvijas izlases stūres stājās 2015.gada septembrī.

Latvietes viņa vadībā 2017.gada Eiropas čempionātā izcīnīja sesto vietu un ieguva ceļazīmi uz pērnā gada Pasaules kausa izcīņu.

Otrā grupas spēlē ceturtdien, Latvijas laika plkst.20, Vācija uzņems Ziemeļmaķedoniju, bet Latvijas valstsvienība otrajā spēlē 17.novembrī izbraukumā tiksies ar Ziemeļmaķedonijas komandu.

I grupā kvalifikācijas turnīra cīņas vēl notiks arī 2020.gada novembrī un 2021.gada februārī.

Finālturnīrā iekļūs katras grupas uzvarētāja, kā arī piecas labākās otro vietu ieguvējas. Tā kā grupās ir dažāds komandu skaits, nosakot labākās otro vietu ieguvējas, tiks ņemti vērā rezultāti pirmo triju grupas vienību starpā.

2021.gada Eiropas čempionāta finālturnīrs notiks Spānijā un Francijā.

Latvijas sieviešu basketbola izlases kandidāšu saraksts 2021.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlēm novembrī: Elīna Dikeulaku (Adanas ASKI, Turcija), Ilze Jākobsone (Kelternas "Rutronik Stars", Vācija), Elizabete Bulāne, Vanesa Jasa, Kate Krēsliņa, Kitija Laksa, Paula Strautmane, Aija Klakocka, Zenta Meļņika  (visas - "TTT Rīga"), Aija Putniņa (Ankaras "Čankaja Universitesi", Turcija), Kristīne Vītola (Salamankas "Perfumerias Avenida", Spānija), Laura Meldere (Venēcijas "Umana Reyer", Itālija).

Uz augšu
Back