Prūsis: Bobslejs jāvirza tālāk arī bez mūsu čempioniem

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Oskars Melbārdis (no kreisās), Daumants Dreiškens, Arvis Vilkaste un Jānis Strenga ar saņemtajām 2014.gada Soču olimpisko spēļu zelta medaļām
Oskars Melbārdis (no kreisās), Daumants Dreiškens, Arvis Vilkaste un Jānis Strenga ar saņemtajām 2014.gada Soču olimpisko spēļu zelta medaļām Foto: Edijs Pālens/LETA

Daļa pieredzējušo un titulēto Latvijas bobslejistu sāk gurt un savā karjerā ir noslēguma fāzē, tāpēc šis ir īstais brīdis, lai dotu iespēju jaunajiem un pēc potenciāla nākamajiem rangā izsisties komandā un sevi pierādīt, sarunā ar TVNET atzina izlases galvenais treneris Sandis Prūsis.

Latvijas bobslejisti šovasar aizvadījuši trīs treniņnomentes, katra ilga divas nedēļas. Pa reizei sportisti pulcējās jūnijā, jūlijā un augustā, bet pārējā laikā notiek individuāls darbs.

Pirmā nometne bija Usmā, nākamās divas noritēja Ventspilī, bet ceturtā treniņnometne sāksies 31. augustā Siguldā. Ja laika apstākļi būs atbilstoši, septembrī būs pirmie treniņi uz ledus.

"Pie Usmas ezera ir kempings. Apstākļi visai askētiski, nav tur ne stadiona, ne sporta zāles, ne luksusa viesnīcas numuru. Turp mēs braucam jau kādu 14. vai 15. gadu," teica Prūsis.

Foto: Latvijas bobslejisti gatavojas sezonai pie Usmas ezera

Uz nometnēm brauca 23 līdz 25 bobslejisti. Atsevišķos gadījumos kāds no bobslejistiem nepiedalījās traumu dēļ vai saistībā ar ģimenes pieaugumu.

"Ir divi jaunpienācēji no pavasara testiem, bet pārējie ir ledu paostījuši un zina, kas tas ir. Vienam no jaunajiem ir vieglatlētikas bāze, otram spēka trīscīņa."

Latvijas Bobsleja un skeletona federācija (LBSF) iepriekš jau ziņoja, ka olimpiskais čempions pilots Oskars Melbārdis nepiedalījās trešajā nometnē.

"Uz pirmajām divām viņš bija, bet uz trešo ne. Traumas dēļ viņš darbojas individuāli. Kāds būs turpinājums? Šobrīd ir grūti teikt. Mazs laiks pagājis."

Prūsis iepriekš LBSF paziņojumā lika noprast, ka viņš rēķinās ar Melbārdi nākamajā sezonā, tomēr sarunā ar TVNET treneris nepauda stingru pārliecību.

"It kā jā - rēķināmies, bet mēs jau pagājušajā gadā Pasaules kausā iztikām bez viņa. Nekas jau nav mūžīgs. Agri vai vēlu mums bez viņa būs jāiztiek," teica Prūsis. "Šis ir īstais brīdis jaunajiem un potenciāli nākamajiem rangā izsisties komandā un sevi pierādīt."

TVNET pērn septembrī Siguldā bobslejistu treniņos novēroja, ka Melbārdis sprinta vingrinājumos krietni atpalika no pārējiem. Titulētais pilots bija atgriezies treniņos pēc sezonas pārtraukuma, kas bija saistīts ar traumām.

"Viņš šobrīd nav gatavs darīt to darbu, ko spēj pārējie džeki. Viņam šobrīd ir vajadzīgs individuāls darbs, lai veselību nesamaitātu vēl vairāk," skaidroja Prūsis.

Vai Melbārdis ir labākā sportiskā formā nekā pirms gada? "Viņš nav piedalījies nevienā testā, lai es varētu spriest, vadoties pēc rezultātiem," teica treneris.

Pieredzējušais un titulētais stūmējs Daumants Dreiškens pagājušajā sezonā vajadzības gadījumā startēja, bet pārsvarā viņš darbojās trenera lomā.

"Cepuri nost viņa priekšā par to, ka viņš neatteicās palīdzēt reizēs, kad to vajadzēja. Un arī reizēs, kad to varbūt nemaz nevajadzēja - varēja kāds jaunais apbružāties un iegūt pieredzi. Daumants strauji pāriet uz trenera pozīcijām. Šis jautājums par visām reizēm varētu būt atrisināts. Protams, avārijas situācijā atsevišķos mačos viņš var uzlikt ielāpu, bet ilgtermiņā tas nav nopietni."

"Viņš sevi kondīcijā daļēji uztur, tomēr sezonai viņš negatavojas kā sportists. Viņš jau pilda trenera pienākumus," treneris Prūsis skaidroja Dreiškena statusu izlasē.

"Pieredzējušie sāk gurt. Ja Melbārdis gatavojās pēc individuālā plāna, tad Jānis Strenga nav vairs kopā ar mums. Un tuvākajā laikā arī laikam nebūs, bet tas viss ir atkarīgs no paša, kāds būs viņa lēmums."

Prūsis piebilda, ka Strengas gadījumā no valsts piešķirtie līdzekļi, kas paredzēti gatavošanās darbam sezonai, ir apturēti - tie netiek tērēti.

"Viņš (Strenga) jau arī pērn ziemā nebija kopā ar komandu. Bobslejs jāvirza tālāk arī bez mūsu čempioniem."

Foto: Latvijas bobsleja pilots Oskars Melbārdis ar stūmējiem Daumantu Dreiškenu, Arvi Vilkasti un Jāni Strengu svinīgā ceremonijā Siguldā saņem 2014. gada Soču olimpisko spēļu zelta medaļas 

Prūsis atzīmēja, ka ir divi perspektīvi jaunie piloti, kas pagājušajā sezonā startēja Eiropas kausos, - Emīls Cipulis un Dāvis Kaufmanis.

"Šogad mēģināsim vairāk braukt arī ar četriniekiem. Cipulis ir ļoti pielicis fiziskajā ziņā, attieksme viņam ir ļoti laba. Cerams, ka viņš sevi parādīs no labākās puses."

Novembra beigās Pasaules kausa sezonas pirmais posms paredzēts Siguldā. Prūsis norādīja, ka startēt ar trim ekipāžām nav izlases pašmērķis.

"Mums visas sezonas garumā ir trīs kvotas, esam izpildījuši kritērijus. Siguldā nebūtu problēma startēt ar trim ekipāžām. Tomēr mums nekad ekipāžu skaits nav bijis pašmērķis. Divām ir jābūt, bet par trešo vienmēr ir bijis jautājums. Mājas trasē man nav iebildumu, bet pārējā sezonā ir jāskatās, vai visi sportisti ir gatavi Pasaules kausa līmenim. Vai tomēr labāk ir startēt Eiropas kausā, kur braucienu ir daudz, sacensību īsā laika posmā ir vairāk. Tur vairāk var iegūt pieredzi."

Prūsis arī piesardzīgi noteica, ka Covid-19 dēļ pasaulē notikumi strauji mainās, tāpēc nevar zināt, vai Sigulda novembrī varēs uzņemt Pasaules kausa pirmo posmu.

Septembrī turpināsies fiziskās sagatavotības uzlabošana. Ja laika apstākļi to ļaus darīt, tad notiks arī pirmie treniņi uz ledus.

"Darbs pie fiziskās sagatavotības nekad neapstājas, vienīgi varbūt sezonas beigās, kad ir svarīgākie mači - pasaules čempionāts vai olimpiskās spēles," teica Prūsis.

"Cerams, ka laiks nebūs ļoti silts. Pērn mums laika apstākļi patraucēja, jo Siguldā siltā laikā nevar izmantot starta estakādi, jo nevar ledu uzliet - tas vienkārši kūst. No vienas puses gribas, lai laiks ir silts un var ārā trenēties, bet no otras puses vajag vēsumu, lai var estakādi izmantot."

Latvijas izlases galvenais treneris arī neslēpa nožēlu, ka Daugavas stadiona rekonstrukcijas plānā vairs nav paredzēta starta estakāde.

"Viennozīmīgi pietrūkst tās estakādes. Neskaitot tās sezonas, kad mēs kādus 6-7 gadus to izmantojām kā ledus estakādi, mēs vēl kādas 17 sezonas izmantojām to kā vasaras estakādi - bez ledus, bet uz sliedēm. Pēkšņi tā ir nogriezta. Un tas banālākais, ka neviens no Bobsleja federācijas pārstāvjiem netika par to brīdināts. 2017. gadā sākās stadiona rekonstrukcija, tur uztaisīja celtniekiem telpu, kur pārģērbties un instrumentus glabāt," sacīja Prūsis.

"Savukārt tagad, cik man zināms, celtnieki no turienes ir izvākušies ārā. Tur ir vajadzīgs remonts, ja nemaldos 26 000 eiro apmērā. Tam neatradās nauda, kamēr viss apkārt tiek būvēts par miljoniem. Sākumā gan atradās līdzekļi, bet nebija politiskās gribas. Kaut kur varas gaiteņos mūsu ideja tika likvidēta."

"Tas ir liels mīnuss," uzsvēra Prūsis. "Siguldā starta estakāde siltā laikā nav izmantojama, turklāt arī četriniekam tā ir par īsu. Stumšanai un sasēšanās brīdim vajadzīgs lielāks intervāls."

Atgādinām, ka ilggadējs Latvijas vadošais bobsleja pilots Melbārdis izcīnīja trīs godalgas iepriekšējās divās Olimpiādēs - 2014. gadā Sočos zeltu četriniekos un bronzu divniekos, bet 2018. gadā Phjončhanā bronzu divniekos.

Savukārt iepriekšējās divās sezonās Latvijas labākais pilots bija Oskars Ķibermanis, kurš 2019. gadā izcīnīja sudraba medaļu četriniekos gan Eiropas, gan pasaules čempionātā.

2020. gadā Ķibermanis kopā ar stūmēju Matīsu Mikni kļuva par Eiropas čempioniem Siguldas trasē, bet Altenbergas trasē Vācijā šis tandēms izcīnīja bronzas godalgas pasaules čempionātā.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu