Matīss: Sieviešu futbols Latvijā ir hobijs

LETA
Matīss: Sieviešu futbols Latvijā ir hobijs
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Latvijas sieviešu futbola izlases spēlētājas
Latvijas sieviešu futbola izlases spēlētājas Foto: Latvijas Futbola federācija (LFF)

Sieviešu futbols Latvijā spēlētājām ir hobija līmenī, intervijā Latvijas Futbola federācijai (LFF) atzīst valstsvienības galvenais treneris Didzis Matīss.

Latvijas sieviešu futbola izlase 2020.gadā zaudēja visās piecās spēlēs, nevienā no tām negūstot vārtus. Latvietes zaudējušas deviņos mačos pēc kārtas un no tiem pēdējos septiņos palikušas "sausā".

Matīss secina, ka situācija pasaulē ietekmējusi arī izlasi un spēlētājām tā bija jauna pieredze. Vairākas futbolisti šogad uzsāka leģionāru gaitas.

"Viņām atgriežoties izlasē, bija jāizprot viņu fiziskais, mentālais, psiholoģiskais stāvoklis. Pirmajā sabraukumā tas bija sarežģīti. Oktobrī jau labāk zinājām, ar ko rēķināties un ko gaidīt. Tas nav nemaz tik vienkārši - aizbraukt spēlēt uz ārzemēm. Tā tomēr ir jauna pieredze, kad viņas ir ilgi tālu prom no visiem draugiem un tuviniekiem. Ņemot vērā, ka šogad bija apgrūtināta arī ceļošana - ne kāds varēja aizbraukt pie futbolistēm, ne viņas varēja remdēt slāpes pēc tuviniekiem, bija jāņem vērā psiholoģiskais aspekts," secina Matīss.

Treneris arī atzīst, ka pietrūka tieši biežāku tikšanās reižu. Pandēmijas dēļ nenotika Baltijas kauss, taču tika aizvadīta pārbaudes spēle ar Igauniju.

"Ja būtu satikušies pāris reižu vairāk, būtu vienkāršāk. Tas, ka izdevās vienoties par pārbaudes maču ar Igauniju, tomēr bija spontāns gājiens. Kolīdz atvērās robežas, tā steidzām savākties. Vienā dienā savācāmies, daļai spēlētāju nemaz nepiedaloties treniņā, un jau nākamajā dienā - spēle. Lielai daļai spēlētāju trūka arī spēļu prakses, ne visas ārzemnieces pie tādas tika. Sanāca no kuģa uz balli," atceras Matīss.

Viņš arī uzsver, ka ar aci novērtēt spēlētājas klātienē var tikai izlašu treniņnometnē, kuras šoreiz bija kā nekad īsas. 

"Dažas dienas sagatavoties un - spēle. Līdz pirmajai spēlei bija tikai dažas dienas. Piemēram, pirmā spēle septembrī pret Islandi. Bija ļoti grūti sagatavoties šim mačam. Dažas spēlētājas pievienojās tikai Islandē. Pārējās atlidoja tikai iepriekšējā vakarā pirms izlidošanas. Pirmajam mačam bija ļoti īss gatavošanās laiks," skaidro Matīss.

Didzis Matīss
Didzis Matīss Foto: Latvijas Futbola federācija (LFF)

Treneris arī uzskata, ka izlasei jāspēlē ar dažāda līmeņa pretiniecēm. 

"Protams, ejot laukumā, jāizdara viss labākais, uz ko esam spējīgi, lai nebūtu 0:5 vai 0:9. Šajā formātā katrā spēlē varējām daudz ko mācīties. Mums tomēr ir salīdzinoši jauns sastāvs, jauna komanda. Un, godīgi sakot, diži vecāka tā nekļūs. Skaidrs, ka daļa mūsu izlases spēlētāju ir sasniegušas savu iespēju griestus. Izlasē jānāk iekšā jaunām spēlētājām. Paši redzējāt, kāds bija mūsu sastāvs pēdējās spēlēs. Meklējam iespējas atjaunot sastāvu," stāsta Matīss.

Arvien vairāk Latvijas izlases spēlētāju atrod darbu ārzemju klubos, turklāt Sandra Voitāne šogad debitēja spēcīgajā Vācijas bundeslīgā.

"Pašos klubos ir dažādas situācijas, dažādi uzdevumi, katrā valstī ir citāds futbols. Taču jāsaka godīgi - tieši psiholoģiskajos aspektos progress šogad nebija redzams. Bija kļūdas laukumā, bet es to vairāk noveļu uz psiholoģisko aspektu. Ko nosaka klubu pieraksts? Profesionālā ārzemju klubā nākas strādāt divreiz vairāk. Varbūt šīs mūsu spēlētājas nav pieradušas tik smagi strādāt, varbūt nav pieradušas tik ilgi būt vienas prom no mājām. Tu trenējies, trenējies, tev spēli kārtējo reizi atceļ, atkal trenējies un sēdi mājās bez spēļu prakses, viena pati četrās sienās... Tas nav tik vienkārši. Pēc septembra spēlēm bija redzams, ka te nepieciešams progress," skaidro Matīss.

Izlases stūrmanis arī uzsver to, cik nozīmīgi ir futbolistēm spēlēt ārzemju klubos.

"Sieviešu futbols Latvijā ir hobijs. Citās valstīs, uz kurieni mūsu futbolistēm pavēries ceļš, par futbola spēlēšanu piedāvā arī atalgojumu. Turklāt - itin solīdu. Nav noslēpums, ka dažas mūsu spēlētājas ārzemēs pelna pat vairāk nekā vīrieši mūsu pašu virslīgā. Sieviešu futbolā dažas mūsu labākās spēlētājas var pelnīt tikpat, cik ministri Latvijā. Galvenais ir noticēt, izdarīt pareizo izvēli un būt gatavām strādāt, lai šādas iespējas būtu jauna ceļa sākums, nevis vecā ceļa beigas," stāsta Matīss.

Šogad Latvijas futbolistes noslēdza dalību 2022.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijā. Nākamais cikls, kurā būs jāaizvada oficiālās starptautiskās spēles, būs 2023.gada Pasaules kausa kvalifikācija.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu