Mourinju baušļi uzvarēšanai finālos

Žuzē Mourinju FOTO: AFP/SCANPIX

"AS Roma" trešdien kļuva par pirmo UEFA Eiropas Konferences līgā uzvarētāju, ar 1:0 pārspēta tika Roterdamas "Feyenoord" komanda. Tas bija ne tikai vēsturisks brīdis "AS Roma" klubam, bet arī pieredzējušajām portugāļu speciālistam Žuzē Mourinju, kurš kļuva par pirmo treneri, kas pamanījies izcīnīt visus trīs nozīmīgākos titulus Eiropas futbolā. Turklāt 59 gadus vecais futbola ģēnijs uzvarējis piecos lielākajos Eiropas kausu finālos. Kopš 2003. gada viņa komandas titulmaču laikā nav ielaidušas nevienus vārtus.

Visi pieci fināli, kuros ir uzvarējis Mourinju:

2002./2003. gada sezona, UEFA Eiropas līga: "Porto" pret Glāzgovas "Celtic" 3:2

2003./2004. gada sezona, UEFA Čempionu līga: "Porto" pret "Monaco" 3:0

2009./2010. gada sezona, UEFA Čempionu līga: Milānas "Inter" pret Minhenes "Bayern" 2:0

2016./2017. gada sezona, UEFA Eiropas līga: Mančestras "United" pret Amsterdamas "Ajax" 2:0

2021./2022. gada sezona, UEFA Eiropas Konferences līga: "AS Roma" pret Roterdamas "Feyenoord" 1:0

Uzvara UEFA Eiropas Konferences līgā ir 26. Mourinju tituls. Kur slēpjas šī speciālista maģija, ka viņa vadītās komandas nekļūdās finālos?

Rakstnieks Djego Toress biogrāfijā "The Special One: The Dark Side of Hose Mourinho" uzskaitīja septiņus baušļus, kuri ir palīdzējuši Mourinju virs galvas celt balvas.

  • Spēlē uzvar tā komanda, kas vismazāk kļūdās.
  • Uzvar tā komanda, kas liek pretiniekam vairāk kļūdīties.
  • Svarīgi uzvarēt tieši izbraukuma cīņās.
  • Lielāka iespēja kļūdīties tai komandai, kurai vairāk ir bumba.
  • Tā komanda, kas atsāks no bumbas kontroles, uzvarēs spēli.
  • Tas, kam ir bumba, baidās.
  • Savukārt tam, kuram nav bumbas, nav bail.

Kādreizējais Londonas "Chelsea" spēlētājs Džo Kols teica, ka fināls daudziem klubu treneriem liek manīt spēles pieeju un zīmējumu. Žuzē trenētā Romas komanda Albānijas pilsētā Tirānā apliecināja, ka trenera redzējums patiešām palīdz uzvarēt spēlēs.

Varam novērot tendenci, ka katrā finālā Mourinju klubi nelabprāt cenšas kontrolēt bumbu. Piemēram, 2003. gada UEFA Eiropas līgas finālā "Porto" bumbas kontrole bija 56%, attiecīgi ielaisti divi vārti. Gadu vēlāk UEFA Čempionu līgas finālā bumbas kontrole 45%, 2010. gadā ar "Inter" 32%. Līdzīgs stāsts arī šī gada finālā – 33%.

"AS Roma" trešdien triumfēja daļēji tāpēc, ka viņi ar prieku ļāva "Feyenoord" kontrolēt bumbu un, kad Nīderlandes komanda radīja bīstamus momentus, Mourinju padotie raidīja bumbu pēc iespējas tālāk no saviem vārtiem. Pamatā šī komanda ļoti atgādināja 2016./2017. gada "United" vienību, ko savulaik vadīja pieredzējušais speciālists.

Abos finālos Mourinju sacentās pret Nīderlandes vienībām, viņa komandas bija fiziski pārākas, labprāt aizstāvējās un atļāva pretiniekiem izpildīt sitienus no distances. Redzot, ka šāds spēles stils nes panākumus, Mourinju spēles stilu sāk piekopt arvien vairāk citi amata brāļi.

Protams, futbols attīstās un arī Mourinju nestāv uz vietas, bet talants uzvarēt prestižajos finālos joprojām ir saglabājies.

Uz augšu
Back