Mūsdienu bobsleja pamatlicējs, pateicoties kuram latviešu sportisti kāpa uz Olimpisko spēļu pjedestāla. Vīrs, kurš savās sporta gaitās izcīnīja 13 zelta medaļas un kura konstruētie bobi izraisīja revolūciju sporta pasaulē. Maksimālists, fanātiķis bez bremzēm, par kuru laikabiedri teica: “Dega par lietu tā, ka apkārtējiem bija karsti.” Tāds bija Rolands Upatnieks - kamaniņu sporta un bobsleja leģenda.
Bobslejs Latvijā ir tik populārs, ka kamanas ar četriem sportistiem nonākušas uz lata monētas. Meistarības, saskaņotas, drosmīgas darbības apliecinājums, un būtiskākais - ātruma simbols. Bet kā tas sākās? Kamanas sportā ienāca relatīvi nesen - 19. gs. beigās Alpu kalnu valstīs. Lai gan ap šo laiku pa Siguldas trasi kamanās sāka vizināties arī pie mums, tā pa īstam Latvijas sportā kamanas ienāca tikai 20. gs. 60. gadu beigās, bet līdz bobslejam bija jāgaida vēl 20 gadi. Tomēr, runājot par bobsleja bērnību, nevar nepieminēt leģendāro Rolandu Upatnieku (1932-1994) - kamaniņu sporta un bobsleja treneri, aizrautīgu, spilgtu un pretrunīgu cilvēku ar negantu raksturu.
Upatnieka raķete
“Man ir paveicies, ka sastapu tādu cilvēku. Viņš ir mans labākais treneris,” par Rolandu Upatnieku saka Olga Lapšova - pieredzējusī bobslejiste, kas nu jau gandrīz 30 gadus ir Siguldas bobsleja un kamaniņu trases “balss” - viņa ir tā, kas dod startu, fiksē finišu un uzslavē par labu nobraucienu.
Septiņdesmitajos gados Olga bija daiļslidotāja, praktizējās arī ātrslidošanā. 1978. gadā Rīgas Sporta pilī viņa satika kamaniņu braucēju Veru Zozuļu (pirmā ziemas olimpisko spēļu čempione no Latvijas), kas, ieraudzījusi Olgas traumēto un apsaitēto kāju, pajautāja, vai meitene nevēlas izmēģināt spēkus kamaniņu sportā. Olga nodomāja, ka ideja ir “galīgi garām” - viņa taču bija daiļslidotāja. “Bija ziemas brīvlaiks, un man bija laiks apdomāties. Piezvanīju Verai, un viņa teica: labi, atbrauc uz Cēsīm.” Drīz vien Olga glītā ziemas mētelī mīņājās pie Cīrulīšu trases - pirmās 630 m garās kamaniņu trases Baltijā, kur tagad atrodas Ozolkalna slēpošanas trase. “Čaļi jokojot piedāvāja man nobraukt, iedeva ķiveri, un es braucu.