Šodienas redaktors:
Gatis Kreceris

Čakša: SOK aptraipa Olimpiskos ideālus. Latvija primāri gaidīs Ukrainas lēmumu

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša Foto: Zane Bitere/LETA

Jautājumā par 2024.gada Olimpisko spēlēm Parīzē Latvija, pirmkārt, gaidīs pašas Ukrainas viedokli un lēmumu par tālāko rīcību, informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) norāda, ka Latvija pašlaik intensīvi konsultējas ar Ukrainu un citu valstu sabiedrotajiem - Baltijas un Skandināvijas valstīm, kā arī Poliju, lai vienotos par rīcību šajā situācijā.

Jautājums atkal aktualizējies pēc tam, kad Starptautiskās Olimpiskā komiteja (SOK) lēma ļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem nākamā gada Parīzes olimpiskajās spēlēs piedalīties neitrālu sportistu statusā.

IZM skaidro, ka pašlaik esot iespējami dažādi rīcības scenāriji. Publiskā telpā kā viens no risinājumiem izskanējis panākt, lai SOK atceļ savu lēmumu.

"IZM un es personīgi nosodu Starptautiskās Olimpiskās komitejas lēmumu ļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem Parīzes Olimpiskajās spēlēs piedalīties "neitrālu" sportistu statusā," par ministres atkārtoti publiski pausto pozīciju informēja IZM.

Čakša pauž, ka SOK lēmums ir nepieņemams, kamēr Eiropā turpinās nežēlīgs karš un katru dienu izdziest nevainīgu cilvēku dzīvības. Latvija pašlaik intensīvi konsultējas ar Ukrainu un citu valstu sabiedrotajiem - Baltijas un Skandināvijas valstīm, kā arī Poliju, lai vienotos par rīcību šajā situācijā, atzīmē ministre.

Čakša vēlas dzirdēt arī skaidru Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) un citu federāciju, "bet pats galvenais - pašu sportistu viedokli". "Personīgi uzskatu, ka SOK lēmums aptraipa Olimpiskos ideālus un vērtības, sportistus un sporta augstāko mērķi - godīgu sacensību! Tāpēc darīsim visu, lai panāktu taisnību ukraiņu un visu sportistu vārdā, kas pelnījuši Olimpiskās spēles, kas godā cilvēku sasniegumus un ir brīvas no politikas un agresijas," pauž izglītības ministre.

Čakša arī atzīmē, ka sports un politika Krievijā nekad nav bijuši šķirti - tieši pretēji - tas ir daļa no propagandas.

Šodien pēc koalīcijas sanāksmes, vaicāti par to, vai vienošanās panākšanas gadījumā kopā ar sabiedrotajām valstīm Latvijas politiķi uz boikotu varētu aicināt arī LOK un Latvijas sportistus, "Jaunās vienotības" politiķis, finanšu ministrs Arvils Ašeradens savā atbildēja paredzēja, ka politiķi šādu rekomendāciju LOK izteiks. Reizē politiķis norādīja, ka Latvijas sekos Ukrainas lēmumam šajā jautājumā.

Ašeradens uzsvēra, ka šāds SOK lēmums nav pieņemams, ņemot vērā, ka agresorvalsts Krievijas asiņainā īstenotā koloniālā kara dēļ frontē Ukrainā mirst karavīri, savukārt olimpiskā kustība vienmēr ir bijusi par mieru.

Papildinot šodien dienas pirmajā pusē plašāk pausto komentāru, Zaļo un zemnieku savienības politiķe, Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa norādīja, ka ir svarīgi, ka starptautiskā līmenī mēģinām panākt, ka SOK lēmums tiek mainīts. Tāpat Latvijā šo jautājumu politiķi kopīgi pārrunās ar LOK, kurai būšot gala lēmums jautājumā par spēļu iespējamo boikotēšanu.

"Progresīvo" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Andris Šuvajevs apliecināja, ka koalīcijai šajā jautājumā domas sakrīt.

Kā ziņots, Saeimas priekšsēdētāja šodien kopīgajā preses konferencē ar Ukrainas parlamenta priekšsēdētāja vietnieci Olenu Kondratjuku vērsa uzmanību uz piemēriem pagātnē, kad valstis morālu apsvērumu dēļ ir boikotējušas olimpiskās spēles.

Gan Mieriņa, gan Kondratjuka norādīja, ka vēl tiks turpinātas konsultācijas starptautiskā līmenī, lai nepieļautu arī šādu individuālu Krievijas sportistu dalību Parīzes olimpiskajās spēlēs.

Gala vārdu Latvijas dalības jautājumā teiks LOK, vienojoties ar Latvijas sportistiem, atzīmēja Mieriņa. Reizē Latvijas politiķe uzsvēra, ka Latvija vienmēr ir paudusi stingru nostāju un atturējusies piedalīties tajās sacensībās, kur piedalās Krievijas sportisti.

Abas politiķes vēl cer uz starptautiska līmeņa liegumu Krievijas sportistiem, jo, ņemot vērā Krievijas veikto karu pret Ukrainu, nebūtu pieļaujama šīs valsts sportistu dalība olimpiskajās spēlēs.

Latvijas politiķe uzsvēra, ka šādos apstākļos nebūtu pareizi atrasties kopā uz viena pjedestāla ar Krievijas sportistiem.

Komentējot SOK lēmumu, Mieriņa atzīmēja, ka Krievija visu laiku mēģina apiet tai noteiktās dažādās sankcijas "kaut vai pa sētas durvīm".

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu