Valstīm kopīgi jāvēršas pret lēmumu atļaut agresorvalstu dalību olimpiādē, uzsver premjere (1)

TVNET/LETA
CopyDraugiem X Whatsapp
Premjerministre Evika Siliņa.
Premjerministre Evika Siliņa. Foto: Zane Bitere/LETA

Latvijai un citām valstīm būtu kopīgi jāvēršas pret Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) lēmumu atļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem kā neitrāliem atlētiem piedalīties 2024.gada Parīzes olimpiskajās spēlēs, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Latvijas Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Viņa pauda nožēlu par minēto SOK lēmumu, sacīdama, ka tas Latvijas sportistus nostāda sprieguma situācijā. "Es nedomāju, ka viņiem būtu bijusi jāizdara tā izvēle. Es būtu cerējusi, ka starptautiskās organizācijas pašas spēj izdarīt šādas izvēles," sacīja premjere.

Valdības vadītāja informēja, ka par nepatīkamo SOK lēmumu notiek konsultācijas gan ar Skandināvijas valstīm, gan ar Poliju un Ukrainu. Jo vairāk valstis šajā jautājumā ieņems kopīgu pozīciju, jo spēcīgāks būs SOK adresētais vēstījums, uzskata Siliņa.

Ministru prezidente konkrēti neatbildēja, kad būs skaidrs, ko Latvija un citas valstis tālāk iesāks šajā jautājumā, taču viņa pauda cerību, ka varbūt SOK, redzot vairāku valstu neapmierinātību, pati mainīs savu lēmumu.

TVNET jau ziņoja, ka SOK piektdien atļāva Krievijas un Baltkrievijas sportistiem nākamā gada Parīzes olimpiskajās spēlēs piedalīties kā neitrāliem atlētiem.

Jautājumā par 2024.gada olimpiskajām spēlēm Parīzē Latvija, pirmkārt, gaidīs pašas Ukrainas viedokli un lēmumu par tālāko rīcību, aģentūru LETA iepriekš informēja Izglītības un zinātnes ministrijā.

IZM skaidro, ka pašlaik esot iespējami dažādi rīcības scenāriji. Publiskā telpā kā viens no risinājumiem ir izskanējis panākt, lai SOK atceļ savu lēmumu.

Rinkēvičs: SOK lēmums atļaut olimpiskajās spēlēs piedalīties Krievijas un Baltkrievijas sportistiem nav pareizs

Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) lēmums atļaut nākamā gada Parīzes olimpiskajās spēlēs piedalīties Krievijas un Baltkrievijas sportistiem kā neitrāliem atlētiem ir nepareizs, trešdien preses konferencē žurnālistiem uzsvēra Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, kurš Rīgas pilī tikās ar Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV).

Viņa ieskatā gan sporta kopienai, gan sabiedrībai vēl ir laiks, lai panāktu, ka SOK savu lēmumu mainītu. Prezidents atzīmēja, ka šis jautājums tiek skatīts ne tikai morāli ētiskā, bet arī juridiskā aspektā. Pēc Rinkēviča paustā, viņam ir grūti iedomāties situāciju, ka Parīzes olimpiskajās spēlēs varētu piedalīties Krievijas un Baltkrievijas sportisti, kuri saņem naudu no Eiropas Savienībā sankcionētiem uzņēmumiem vai indivīdiem.

"Lēmums par dalību olimpiskajās spēlēs tiks pieņemts nedaudz vēlāk. Es pilnībā paļaujos uz to, ka Latvijas Olimpiskā komiteja un citu, līdzīgi domājošo valstu komitejas izdarīs pareizo izvēli. Ir vēl laiks piestrādāt un izdarīt visu, lai panāktu SOK lēmuma maiņu," sacīja Valsts prezidents.

Rinkēvičs uzsvēra, ka par sportu atbildīgajiem ministriem, valdību un valstu vadītājiem, kā arī sporta kopienai ir jāformulē viedoklis, kādai ir jābūt tālākai rīcībai. Prezidenta ieskatā, šo lēmumu gan Ukraina, gan Lietuva un Igaunija, kā arī citas, līdzīgi domājošās valstis arī pieņems.

Valsts prezidents uzteica Latvijas sportistus, kuri ir skaidri pauduši savu nostāju. Viņa ieskatā, arī pašiem sportistiem ir jāsāk skaļi un skaidri runāt, formulējot savu attieksmi par piedalīšanos vai nepiedalīšanos spēlēs, kurās, lai arī ar neitrālu karogu, piedalīsies Krievijas un Baltkrievijas sportisti.

"Ja mēs tiešām nonāksim līdz tam, ka nekādi lēmumi netiks mainīti un mēs būsim šo jautājumu izrunājuši ar citām, līdzīgi domājošām valstīm, visticamāk, lēmums būs tāds, kas ir pieņemams gan sporta kopienai, gan sabiedrībai, gan valdībām. Šos jautājumus nevar nolemt valdība, prezidents vai Saeima administratīvā kārtā. Tam ir jābūt pašu sportistu, sporta kopienas izvērtam un atbildīgam lēmumam, ņemot vērā visus morālos aspektus," sacīja Rinkēvičs.

Komentāri (1)CopyDraugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu