Šodienas redaktors:
Gatis Kreceris

Latvijas hokejisti līdzīgā cīņā atzīst čempiones Zviedrijas pārākumu

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Zaudējumu pasaules čempionāta (PČ) ceturtdaļfinālā ceturtdienas vakarā Dānijā piedzīvoja Latvijas nacionālā hokeja komanda, kas Kopenhāgenā ar 2:3 (0:0, 1:1, 1:2) sīvā cīņā piekāpās pagājušā gada čempionei Zviedrijas izlasei. Vārtus Latvijas valstsvienības labā guva Teodors Bļugers un Rūdolfs Balcers. Līdz ar to Latvijai šis turnīrs ir noslēdzies 8. vietā. Mūsu hokejisti demonstrēja atzīstamu sniegumu un ir pelnījuši uzslavas.

Zviedriem ar precīziem metieniem izcēlās Filips Fošbergs, Viktors Arvidsons un Olivers Ēkmans-Lāšons.

Latvijas komandā par labākajiem spēlētājiem turnīrā atzina Elvi Merzļikinu, Kristapu Sotnieku un Andri Džeriņu.

Lai arī jau pašā spēles sākumā Zviedrijas izlase nedaudz iespieda Latviju savā aizsardzības zonā, komandas sākotnēji neizcēlās ar bīstamiem momentiem un skatāmu hokeju. Tas bija vairāk piesardzīgs, bet pēc neliela zviedru spiediena Latvijas valstsvienība ieguva lielāku ripas kontroli. Tiesa, pirmais periods turpinājās līdzīgā garā, jo gan Latvija, gan Zviedrija spēlēja uzmanīgi, cenšoties nepieļaut kļūdas.

Zviedrijas valstsvienība pirmajā trešdaļā izcēlās ar pāris metieniem, taču droši vārtos spēlēja Elvis Merzļikins. Pirmais periods arī noslēdzās bez gūtiem vārtiem, bet metienu attiecība bija 4:3 par labu Zviedrijai.

Otrā trešdaļa abu komandu izpildījumā jau bija krietni citādāka, bet periodu ar ļoti aktīvu spēli iesāka Zviedrija, iespiežot pretinieku savā aizsardzības zonā, tomēr teicams vārtos bija Merzļikins. Līdzīgi kā pirmajā spēles daļā, arī šoreiz Latvija izturēja un sāka kontrolēt ripu arvien vairāk. Mača 25.minūtē pie Latvijas vārtiem gan bija ļoti bīstama epizode - pēc Gustava Nīkvista pielabotā metiena ripa teju nonāca vārtos, tomēr komandu no vārtu zaudējuma izglāba Merzļikins.

Mirkli vēlāk Zviedrijas hokejisti gan atklāja spēles rezultātu. Zviedri atkal bija iespieduši Latviju tās zonā, kas vainagojās panākumiem - Merzļikins neredzēja Fošberga metienu no distances, ripai nonākot vārtos. Bobs Hārtlijs gan pēc tam aicināja tiesnešus izvērtēt videoatkārtojumu, vai netika pārkāpti noteikumi pret Latvijas vārtsargu. Pāris minūtes vēlāk zviedri nopelnīja pirmo noraidījumu šajā mačā, pārkāpjot skaitlisko sastāvu, tomēr neko bīstamu Latvija vairākuma laikā neizveidoja.

Turpinājumā pāris labas iespējas gūt vārtus bija Zviedrijai, tomēr atkal teicami vārtos spēlēja Merzļikins, bet 32.minūtē lieliska iespēja panākt neizšķirtu bija Guntim Galviņam, taču viņš neizmantoja izcilu Ronalda Ķēniņa piespēli uz tukšiem vārtiem.

Tiesa, jau nākamajā uzbrukumā rezultāts kļuva neizšķirts, kad lieliskā ātrumā zviedru aizsardzības zonā ielauzās Bļugers, ar precīzu metienu panākot 1:1.

Zviedrijas izlases hokejisti pēc šāda pavērsiena sāka nervozēt, kā rezultātā īsā laikā viņi sapelnīja divus noraidījumus pēc kārtas. Tas Latvijai teju divas minūtes ļāva spēlēt lielajā vairākumā. Lai arī situācija pie zviedru vārtiem vairākkārt tika saasināta, teicams vārtos bija Andešs Nilsons, kurš glāba pēc Indraša, Bukarta un Ābola metieniem. Tiesa, divas minūtes pēc lielā vairākuma neizmantošanas Latvija atkal ieguva tiesības spēlēt vairākumā, kura izskaņā pēc Roberta Bukarta asas piespēles ripa no zviedru hokejista gandrīz nonāca vārtos, taču glābējs atkal bija Nilsons.

Pēdējā otrā perioda minūtē Latvijas izlasei bija vēl pāris labas iespējas izvirzīties vadībā, tomēr ar metieniem Nilsons tika galā.

Jau pašā trešās trešdaļas sākumā Zviedrijas hokejisti atguva vadību, kad partnera metienu no zilās līnijas skaisti pielaboja Arvidsons. Minūti vēlāk ripa nonāca arī Zviedrijas vārtos, taču vārtu guvums ieskaitīts netika, jo Vitālijs Pavlovs traucēja pretinieku vārtsargam Nilsonam, taču pirms tam zviedri bija nopelnījuši kārtējo noraidījumu.

Arī šoreiz Latvijas valstsvienība viena hokejista pārsvaru neizmantoja, bet neilgi pēc tam pie pirmā noraidījuma mačā tika arī Latvija, jo par pretinieka turēšanu divas minūtes saņēma Rodrigo Ābols. Mazākumā Zviedrijas hokejisti radīja pamatīgus karuseļus pie pretinieku vārtiem, Merzļikinam vairākkārt glābjot no vārtu zaudējuma, tomēr vienā situācijā viņš bija bezspēcīgs - vārtsargam neizdevās piespiest ripu pie ledus, un pamatīgā burzmā 3:1 panāca Ēkmans-Lāšons.

Turpinājums bija līdzīgs, jo zviedri joprojām radīja pamatīgu spiedienu uz Latvijas vārtiem, pamatīgi nopūloties Merzļikinam, tomēr vienā no pretuzbrukumiem rezultāta starpību izdevās samazināt līdz minimumam, kad 51.minūtē šķietami vienkārši metienu izpildīja Balcers, bet viņa planējošu raidījumu Nilsons nespēja tvert.

Noslēdzošajās pamatlaika minūtēs Latvijas hokejisti centās mainīt spēles ritējumu un arvien vairāk domāja par pretinieku vārtu iekarošanu. Lai arī zviedri sekmīgi aizsargājās, Latvijas komandai pēc Merzļikina nomainīšanas pret sesto laukuma spēlētāju izdevās iespiest pretiniekus viņu zonā, bet panākt neizšķirtu neizdevās par spīti teicamai Ķēniņa iespējai, taču viņa metiens tika bloķēts.

Latvija - Zviedrija 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Vārtu guvēji: 1:0 Fīlips Fošbergs (Kempe, Ēkmans-Lāšons) (26:36), 1:1 Teodors Bļugers (Rihards Bukarts) (31:59), 2:1 Viktors Arvidsons (Ēkholms) (41:49), 3:1 Olivers Ēkmans-Lāšons (Kempe, Rakels) (46:27), 3:2 Rūdolfs Balcers (Ķēniņš) (50:21).

Zviedrija pasaules čempionāta pusfinālā tiksies ar ASV hokejistiem, kuri savā ceturtdaļfināla cīņā ceturtdien ar 3:2 (2:0, 0:2, 1:0) pārspēja Čehiju.

Zviedrijas hokejisti šajā pasaules čempionātā izcīnījuši uzvaras visās astoņās spēlēs.

Iepriekšējo reizi pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā Latvijas izlase piedalījās 2009. gadā, kad Šveicē atkārtoja savu visu laiku labāko rezultātu un ierindojās 7. vietā. Šāds sasniegums Latvijas izlasei padevies arī 1997. un 2004. gadā.

Pasaules čempionāta ietvaros Latvijas hokejisti Zviedrijas izlasi pārspējusi tikai vienu reizi. Tas notika 2009. gadā Šveices pilsētā Bernē, panākumu gūstot ar 3:2 pēcspēles metienos.

Zviedrijas hokejisti teicami aizvadīja priekšsacīkstes, izcīnot 7 uzvaras tikpat mačos A apakšgrupā. Izdevās ar 5:0 sakaut Baltkrieviju, ar 3:2 pārspēt Čehiju, ar 4:0 uzveikt Austriju, ar 7:0 uzvarēt Franciju, ar 5:3 izcīnīts panākums pret Šveici, kā arī veiksmīgs rezultāts 3:1 pret Krieviju. Vienīgos punktus zviedriem atņēma Slovākija, kas pretinieku pārākumu atzina ar 3:4 papildlaikā.

Zviedrijas hokejisti pērn 10. reizi vēsturē izcīnīja pasaules čempionu titulu. Cīņā par zelta medaļām zviedri finālā pārspēja Kanādas izlasi, savukārt bronzas medaļu duelī Krievija pieveica Somiju.

Turnīrā startējošās 16 komandas bija sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā. Pēc viena apļa grupu spēlēm katras apakšgrupas četras labākās komandas turpina cīņu ceturtdaļfinālā, līdz ar to Latvijas izlase šajā pasaules čempionātā nodrošinājusi vismaz 8. vietu.

Pēc šā turnīra pasaules čempionāta elites divīziju atstās Baltkrievija un Dienvidkoreja. To vietā nākamajā gadā spēlēs Lielbritānija, kas labāko grupā atgriezīsies pēc 24 gadu pārtraukuma, un Itālija, kas ieņēma pirmās divas vietas pasaules čempionāta pirmās divīzijas A grupā.

Latvijas hokeja izlases sastāvs pasaules čempionātam:

vārtsargi - Elvis Merzļikins («Lugano», Šveice), Kristers Gudļevskis (Bridžportas «Sound Tigers», AHL), Matīss Edmunds Kivlenieks (Klīvlendas «Monsters», AHL);

aizsargi - Guntis Galviņš, Kristaps Zīle, Uvis Balinskis (visi - Rīgas «Dinamo», KHL), Edgars Siksna (Karagandas «Sarjarka», VHL), Kristiāns Rubīns (Medisinhetas «Tigers», WHL); Kristaps Sotnieks (Toljati «Lada», KHL), Ralfs Freibergs (Zlīnas «Aukro Berani», Čehija), Oskars Cibuļskis (Hradeckrālovas «Mountfield», Čehija);

uzbrucēji - Roberts Bukarts («Aukro Berani»), Ņikita Jevpalovs, Miķelis Rēdlihs, Miks Indrašis, Vitālijs Pavlovs, Gints Meija, Gunārs Skvorcovs, Frenks Razgals, (visi - Rīgas «Dinamo», KHL), Rodrigo Ābols («Orebro», Zviedrija), Rūdolfs Balcers (Sanhosē «Barracuda», AHL), Rihards Bukarts (Belīnes «Eisbaren», Vācija), Andris Džeriņš («Mountfield»), Ronalds Ķēniņš (Cīrihes «Lions», Šveice), Teodors Bļugers (Vilksbāres/Skrentonas «Penguins», AHL).

Četras piektdaļas jeb 20 no 25 Zviedrijas izlases hokejistiem pārstāv Nacionālās hokeja līgas (NHL) komandas, trīs spēlētāji ir no vietējā čempionāta, bet divi - no Kontinentālās hokeja līgas (KHL).

Zviedrijas hokeja izlases sastāvs pasaules čempionātam:

vārtsargi - Fīlips Gustafsons («Lulea IHF»), Andešs Nilsons (Vankūveras «Canucks», NHL), Mangnuss Helberjs (Pekinas «Kuņluņ Red Star», KHL);

aizsargi - Jons Klinberjs (Dalasas «Stars», NHL), Matīass Ēkholms (Nešvilas «Predators», NHL), Mīkaels Vikstrands (Kārlstades «Farjestad»), Ādams Lāšons (Edmontonas «Oilers», NHL), Olivers Ēkmans-Lāšons (Arizonas «Coyotes», NHL), Hampuss Lindholms (Anaheimas «Ducks», NHL), Ēriks Gustafsons (Čikāgas «Blackhawks», NHL);

uzbrucēji - Ādrians Kempe (Losandželosas «Kings», NHL), Mīkaels Baklunds (Kalgari «Flames», NHL), Jūhans Lāšons (Bufalo «Sabres», NHL), Matīass Jānmarks (Dalasas «Stars», NHL), Gustavs Nīkvists (Detroitas «Red Wings», NHL), Denniss Everberjs (Ņižņekamskas «Ņeftehimik», KHL), Līass Andešons, Mika Zibanejads (abi - Ņujorkas «Rangers», NHL), Jākobs de la Rose (Monreālas «Canadiens», NHL), Viktors Arvidsons, Fīlips Fošbergs (abi - Nešvilas «Predators», NHL), Elīass Petešons (Vekšes «Lakers»), Patriks Hērnkvists (Pitsburgas «Penguins», NHL), Rikards Rakels (Anaheimas «Ducks», NHL), Magnuss Pējervi (Otavas «Senators», NHL).

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu