Mūsu basketbolistus cīņā ar Lietuvu iegāž otrais puslaiks

Zaudējumu Eiropas čempionāta (EČ) apakšgrupu turnīra otrajā mačā svētdien «Arēnā Rīga» piedzīvoja Latvijas nacionālā basketbola, kas ar 49:68 piekāpās principiālajai pretiniecei Lietuvai. Mūsu basketbolistus iegāza sniegums otrajā puslaikā.

Līdz ar to čempionāta otrajā spēlē Latvija cieta pirmo neveiksmi, bet savā nākamajā cīņā jau pirmdien plkst.18.30 sacentīsies ar Čehiju. Šī kļuvusi par Latvijas izlases mazrezultatīvāko spēli Eiropas čempionātos pēc neatkarības atjaunošanas.

Latvijas izlasē rezultatīvākie bija Kaspars Bērziņš un Rolands Freimanis, kuri abi guva pa astoņiem punktiem, bet sešus no tiem sameta jau dažās pirmajās minūtēs. Tāpat Freimanis izcēlās ar deviņām atlēkušajām bumbām.

Savukārt pa sešiem punktiem iemeta Jānis Blūms un Dairis Bertāns.

Tikmēr Lietuvas rindās ar 15 punktiem un septiņām bumbām zem groziem izcēlās Jons Valančūns, kuram ar 13 punktiem un desmit atlēkušajām bumbām piebalsoja Jons Mačulis, bet 12 punktus sameta Mants Kalnietis.

Maču Latvijas izlase iesāka ar pacietīgiem uzbrukumiem, kas pēc sešiem Rolanda Freimaņa punktiem un Kaspara Bērziņa diviem tālmetieniem ļāva Latvijai izvirzīties vadībā ar 12:6, tomēr problēmas radīja Lietuvas līdera Jona Valančūna apturēšana, pret kuru vairākkārt tika pārkāpti noteikumi.

Lietuvieši pietuvojās līdz 10:12, tomēr pēc tam vairāk nekā divas minūtes komandas palika bez punktiem, turklāt pie otrās piezīmes pamanījās tikt arī Valančūns. Klusuma brīdi ar tālmetienu pārtrauca Jānis Timma, bet Lietuva pirmās ceturtdaļas pēdējās piecās minūtēs kopā guva tikai trīs punktus. Pēc desmit spēlētām minūtēm Latvija atradās vadībā ar 19:13.

Otrās ceturtdaļas sākumā pēc Deivida Gaiļus tālmetiena Lietuva pietuvojās līdz minimumam, tomēr uz to ar trim punktiem uzreiz atbildēja arī Dairis Bertāns. Cīņa ritēja mazrezultatīvi. Ceturtdaļas vidū Lietuva vairākkārt panāca izlīdzinājumu, bet vēlāk Valančūns ar vienu soda metienu jau ieguva vadību savai izlasei ar 25:24. Turklāt tobrīd Mārtiņam Meieram jau bija četras piezīmes, bet Bērziņam - trīs.

Cīņa ļoti līdzīga turpinājās līdz pat puslaika beigām un pārtraukumā vienības devās ar minimālu Lietuvas vadību - 29:28.

Kaut pēc Jāņa Strēlnieka tālmetiena Latvija ceturtās ceturtdaļas ievadā pārņēma vadību ar 35:33, Lietuva īsā laikā atbildēja ar diviem Jona Mačuļa tālmetieniem un ieguva savu līdz tam lielāko pārsvaru duelī - 41:35. Tomēr pēc šāda veiksmes brīža nākamās trīs ar pusi minūtes lietuvieši atkal palika bez punktiem, bet Latvija šajā laikā ievērojami pietuvoties nespēja.

Pēdējās minūtēs Lietuvai ne tikai piederēja pārsvars, bet Jānis Timma nopelnīja nevajadzīgu tehnisko piezīmi. Tas lietuviešiem ļāva ceturtdaļas beigās iegūt pat desmit punktu pārsvaru 49:39.

Arī ceturtajā ceturtdaļā pirmos piecus punktus guva Lietuva, palielinot pārsvaru jau līdz 15 punktiem, bet Latvijas klusuma periodu ar tālmetienu pārtrauca Blūms. Kaut Latvija aktīvi centās lauzt cīņas gaitu, uz visiem veiksmes uzplaiksnījumiem sekmīgi atbildēja arī Čehija, kas Latvijai lika piedzīvot neveiksmi pret potenciālo apakšgrupas favorīti.

Dienas pirmajā mačā D apakšgrupā Igaunijas komanda ar 55:84 kapitulēja Beļģijai, piedzīvojot otro zaudējumu tikpat mačos. Vakara spēlē (plkst. 21.30) Čehija tiksies ar Ukrainu.

Sestdien Latvija ar 78:67 uzvarēja Beļģiju, savukārt Lietuva, lielāko mača laiku būdama vadībā, paglābās no zaudējuma pašās spēles beigās un izrāva uzvaru pār Ukrainu 69:68.

Latvijas un Lietuvas valstsvienības kopš pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem gadiem tikušās 60 reizes, 35 no tām uzvarējuši lietuvieši. Pēc neatkarības atgūšanas kopš 1992.gada Latvija uzvarējusi sešas reizes, kamēr Lietuvai 14 panākumi.

Latvijas basketbola izlases sastāvs Eiropas čempionātam

Vārds un uzvārdsPoz.Aug.Dzim.Klubs 2015
Jānis Strēlnieks1.1911989Brose Basket (GER)
Dairis Bertāns1./2.1931989Bilbao Basket (ESP)
Kaspars Vecvagars1.1931993Žalgiris (LTU)
Jānis Blūms2.1901982Panathinaikos (GRE)
Žanis Peiners1./2.2031990BK Ventspils
Kristaps Janičenoks2./3.1961983BK Ventspils
Haralds Kārlis2./3.1951991BK Valmiera
Jānis Timma3./4.2011992Sanktpēterburgas Zeņit (RUS)
Mareks Mejeris4.2071991VEF Rīga
Rolands Freimanis4./5.2081988Kalev/Cramo (EST)
Kaspars Bērziņš4./5.2131985Krasnije kriļja (RUS)
Mārtiņš Meiers5.2081991BK Ventspils

Nākamo spēli Ainara Bagatska vadītā Latvijas komanda aizvadīs pirmdien, tiekoties ar Čehijas izlasi, bet Lietuva pirmdien spēkiem mērosies ar Beļģiju.

Eiropas čempionāts risināsies divos posmos:

1) grupas turnīrā katrai komandai 5 spēles (5.-10. septembris). Četru pirmo vietu ieguvēji kvalificējas izslēgšanas turnīram, 5. un 6. vietas ieguvēji dodas mājās;

2) izslēgšanas turnīrs Lillē (12.-20. septembris): astotdaļfināls (A1-B4, A2-B3, B2-A3, B1-A4, C1-D4, C2-D3, D2-C3, D1-C4), ceturtdaļfināls, pusfināls, pusfināls par 5.-8. vietu un spēles par 1. un 3. vietu. Čempioni un vicečempioni kvalificējas Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm, 3.-7. vietas ieguvēji - olimpiskajam kvalifikācijas turnīram.