Krēsliņa: Cilvēki domā, ka sportistiem ir daudz brīvā laika

Kate Krēsliņa

FOTO: Ieva Makare/LETA

Sporta līdzjutējiem šķietot, ka sportista dzīve sastāv vienīgi no treniņiem un brīvā laika, kas "TTT Rīga" spēlētājai Katei Krēsliņai šķiet fenomenāli, sarunā ar sava kluba preses dienestu atklāja basketboliste.

Lai arī vien 23 gadus veca, Krēsliņa jau vairākas sezonas sevi klubā un arī izlasē apliecinājusi kā vienu no līderēm, uz kuru var paļauties ikvienā spēles epizodē. Sarunā ar "TTT Rīga" preses dienestu spēlētāja atklāja, kā nonākusi basketbolā, un, kāda ir profesionāla sportista ikdiena.

"Nonācu basketbolā deviņu gadu vecumā, paralēli gāju uz deju grupu "Dzirnas" un pēc tam skrēju uz basketbola treniņiem," savas pirmās gaitas basketbolā atminējās basketboliste. "Gadu vēlāk sapratu, ka to ir grūti apvienot, vēl arī bija mācības. Vecāki teica, lai izlemju, ko vēlos dzīvē sasniegt. Lielu daļu bērnības uzaugu kopā ar Gundara Vētras meitu Rūtu. Viņi bija ģimenes draugi, kas arī bija liels solis pretī basketbolam, jo labākā draudzene arī spēlēja to pašu sporta veidu."

Krēsliņa pēc vairākām veiksmīgām sezonām Latvijā 2016 un 2017.gadā jau pārstāvēja Fordhemas Universitātes komandu "Rams", paralēli basketbolam iegūstot arī izglītību šajā ASV augstskolā. Ilgi spēlētāja gan ārpus Eiropas nenospēlēja, jo jau nākamajā gadā nolēma atgriezties dzimtenē.

"Bija dažādi iemesli, kāpēc atgriezos. Rehabilitācija nebija veiksmīga, jo pirms devos uz ASV biju pārrāvusi krusteniskās saites. Bija arī citas veselības problēmas. Arī komandā viss nebija ideāli, un beigās izlēmu atgriezties, ko neesmu nevienu brīdi nožēlojusi. Attīstos un eju uz priekšu. Tomēr tā bija lieliska pieredze," secināja Krēsliņa, kura neslēpa, ka pavadītais laiks ASV devis jaunus draugus un zināšanas.

"Ieguvu jaunus draugus, pie kuriem varēšu kādreiz aizbraukt, jo viņi uzņems mani ar atplestām rokām. Teiktu, ka vairāk ieguvu cilvēkus, kontaktus, redzēju, kā notiek mācīšanās sistēma, kāda ir basketbola sistēma. Varēju to salīdzināt ar Eiropu un saprast atšķirības. Nebūtu aizbraukusi uz turieni, neuzzinātu, kā tur ir, un tagad būtu domājusi, ka vajadzēja aizbraukt."

Spēlētāja ASV neieguva grādu, tāpēc studijām nolēma pievērsties šeit pat Latvijā. "Pagājušajā gadā pabeidzu Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju (LSPA) un tagad domāju, ka varētu kaut ko vēl pamācīties saistībā ar mākslu. Patīk fotogrāfēt - nevis sevi, bet citus un dabu. Vai arī varētu vienkārši aiziet uz fotogrāfēšanas kursiem. Tas ir viens no hobijiem," par izklaidi brīvajā laikā stāstīja Krēsliņa. "Varbūt pēc karjeras būs jāiet uz sporta jomu, bet tagad uz to nekoncentrējos, cik vēl spēlēju basketbolu. Esmu izgājusi cauri divām nopietnām traumām un saprotu, ka nevaru zināt, kā iegriezīsies dzīve. Izmācījos LSPA par treneri, bet šobrīd negribētu saistīt savu dzīvi kā basketbola trenere."

Basketboliste atklāja, ka gūtās traumas likušas pievērst lielāku uzmanību savam ķermenim, tāpēc šobrīd viņa regulāri veic atjaunojošās procedūras.

"Šobrīd mūsu klubam ir piesaistīta krievu sauna. Tas ir labvēlīgs risinājums gan mums, gan viņiem. Mēs viņus pareklamējam un arī atjaunojamies. Ļoti bieži izmantoju saunu ar komandas biedrēm. Pēc spēlēm ir grūtāk atjaunoties un aizmigt, jo ir diezgan liels adrenalīns un slodze, bet nākamajā dienā - brīvdienā - cenšos atrast veidu, kā atpūtināt galvu no basketbola," atklāja Krēsliņa. "Tas noteikti varētu būt mežs vai jūra. Man jau kopš bērnības patīk makšķerēt un kopā ar ģimeni vai tēti doties zvejā."

Tomēr visvairāk sportisti pārsteidz fakts, ka apkārtējie sportistus uztver kā "brīvos putnus", kuriem brīvā laika ir pārpārēm. 

"Tur jau ir tas fenomens, ka cilvēki domā, ka sportistiem ir daudz brīvā laika. Pa dienu mēs guļam, atjaunojamies, bet ir arī citas lietas." 

"Sagatavojam prātu spēlei, jo tas nav nemaz tik vienkārši. Katram ir sava pieeja, lai sakoncentrētos spēlei. Tad es vienkārši sakopoju prātu, lasu grāmatas - gan par basketbolu, gan - nesaistītām tēmām. Pasaulē ir daudz lietu, par kurām jāinteresējas, piemēram, dabas aizsardzību. Esmu dabas cilvēks, un daba man ir tuva. Lasu dažādas grāmatas - par meditāciju, patīk arī ajūrvēdiskās lietiņas," savas intereses atklāja Krēsliņa.

"Brīvdienās atpūšos, jo mums ar komandu jau tā ir daudz treniņu. Eju uz krievu saunu, masāžām, atjaunošanās procedūrām, skatos filmas, šobrīd mājās lieku puzli ar 1000 gabaliņiem. Meklēju lietas, kas mani saista. Tā kā man ir radoša ģimene, kopā darām viss kaut ko."

Tostarp Krēsliņai brīvs laiks bija arī pēc aizvadītā Eiropas čempionāta, kuru viņa veltīja Latvijas iepazīšanai.

"Ir dots laiciņš, lai atjaunotos, bet pēc tam trenējos individuāli. Šovasar gatavojos pie Ivara Ikstena ("TTT Rīga" fiziskās sagatavotības treneris). Plusiņš Ivaram, baigi labi sagatavojis. Šovasar biju vienu nedēļu Latgalē, ko apskatīju, braucot ar riteņiem. Apmeklēju Marka Rotko mākslas centru, kā arī sanāca aktīvā atpūta ar riteņiem," ar piedzīvoto vasarā dalījās Krēsliņa. "Tomēr dažbrīd gribēju iemest riteni grāvī, jo kartē bija norādīts asfalts, bet patiesībā bija 40 kilometrus garš grants ceļš. Kad bija slikti laikapstākļi, liku riteni autobusā, bet kopā sanāca nobraukt vairāk nekā 100 kilometrus. Negribēju, lai izpumpējos, bet sanāca labs fiziskais treniņš."

Krēsliņa šosezon "Douglas" Baltijas basketbola līgā četrās spēlē caurmērā guvusi 14,5 punktus, bet Eirolīgas turnīrā viņa tikpat spēlēs vidēji izcēlusies ar 12,5 punktiem.

Pērn "TTT Rīga" jau 18.reizi tika kronētas par Latvijas Sieviešu basketbola līgas (LSBL) čempionēm, savukārt Krēsliņa ieguva izslēgšanas spēļu vērtīgākās spēlētājas balvu. 

Pieaugušo izlasē Krēsliņa kopumā aizvadījusi 46 spēles, kurās vidēji gūts 4,1 punkts. Spēlētāja iepriekš pārstāvēja arī dažāda vecuma jauniešu izlases, kopumā visās valstsvienībās aizvadot 112 spēles.

Uz augšu