Gruzija šokē – pārsteidzoša uzvara pār Portugāli ieved debitanti EČ astotdaļfinālā (44)

Gruzijas futbolisti un valstsvienības fani
Gruzijas futbolisti un valstsvienības fani Foto: AFP/Scanpix

Turnīra debitante Gruzija trešdien Vācijas pilsētā Gelzenkirhenē pieveica ar rezervistiem maču sākušo Portugāli un iekļuva 2024.gada Eiropas čempionāta (EČ) astotdaļfinālā.

F grupas mačā Gruzija uzvarēja Portugāli ar rezultātu 2:0 (1:0). Sitienu attiecība šajā mačā bija 7:21 (sitieni vārtu rāmī 3:5), bet bumbas kontrole 32% pret 68%.

Portugāle, kas vietu astotdaļfinālā sev jau bija nodrošinājusi, spēli sāka ar astoņiem citiem pamatsastāva spēlētājiem, salīdzinot ar iepriekšējo maču.

Jau otrajā minūtē Gruzija izvirzījās vadībā. Antoniu Silva kļūdījās piespēlē, bumbu ieguva Žoržs Mikautadze, kurš to piespēlēja tālāk pa kreisi Hvičam Kvarachelijam. Kvarachelija pa kreiso pusi ar bumbu ieskrēja Portugāles soda laukumā un pa zemi raidīja bumbu vārtu tālajā stūrī - 1:0 Gruzijas labā.

17.minūtē Gruzijas izlases vārtsargs Giorgi Mamardašvili atvairīja bumbu pēc Krištianu Ronaldu izpildītā brīvsitiena, bumbai lidojot zem pārliktņa.

28.minūtē pēc Fransišku Konseisāna sitiena no soda laukuma bumba tikai nedaudz lido garām labajam vārtu stabam.

35.minūtē Ronaldu tika pie sitiena no vārtsarga laukuma stūra, taču bumbu bloķēja Giorgi Gvelesiani.

53.minūtē Antoniu Silva ar spērienu pa kājām savā soda laukumā nogāza Otaru Kiteišvili, un pēc videoatkārtojuma noskatīšanās tiesnesis piešķīra 11 metru soda sitienu.

Mikautadze no 11 metru atzīmes raidīja bumbu vārtu labajā apakšējā stūrī. Djogu Košta lēca tajā pašā virzienā, taču neaizstiepās līdz bumbai - 2:0 Gruzijas labā.

Pēc spēlētas 61 minūtes savainojumu guva gruzīnu spēlētājs Luka Ločošvili un bija spiests atstāt laukumu.

Četras minūtes pēc došanās laukumā dzelteno kartīti nopelnīja gruzīns Anzors Mekvabišvili, un nākamā spēle viņam būs jāizlaiž.

Portugāles izlase uzbruka, taču bumba Gruzijas vārtos nelidoja.

Portugāle vienīgajā savstarpējā spēlē 2008.gadā pārbaudes mačā Gruziju bija uzvarējusi ar 2:0.

Paralēli Hamburgā notiekošajā Čehijas un Turcijas mačā ar 2:1 uzvarēja turki.

F grupā pirmā ar sešiem punktiem finišēja Portugāle, otrā ar sešiem punktiem bija Turcija, Gruzija sakrāja četrus punktus, bet Čehija - vienu punktu.

Astotdaļfinālā iekļuva Vācija, Itālija, Šveice, Spānija, Portugāle, Francija, Austrija, Nīderlande, Anglija, Dānija, Slovēnija Rumānija, Beļģija, Slovākija, Turcija un Gruzija.

Eiropas čempionāta finālturnīrā piedalās 24 izlases, kas sadalītas sešās apakšgrupās. Izslēgšanas turnīrā iekļuva katras apakšgrupas pirmo divu vietu ieguvējas un četras labākās trešajā vietā finišējušās valstsvienības.

2024.gada Eiropas čempionāts no 14.jūnija līdz 14.jūlijam norisinās desmit Vācijas pilsētās. Jaunā Eiropas čempione tiks noskaidrota Berlīnes olimpiskajā stadionā.

Pašreizējā Eiropas čempione ir Itālija, kura 2021.gadā Londonā finālā pēcspēles sitienos pieveica Angliju.

Portugāles izlases sastāvs: Djogu Košta; Gonsalu Inasiu, Danīlu Pereira, Antoniu Silva (Nelsons Semedu, 66.min.); Pedru Netu (Djogu Žota, 75.min.), Žuāns Paļiņa (Rūbens Nevešs, 46.min.), Fransišku Konseisāns, Žuāns Nevešs (Mateuss Nuness, 75.min.), Djagu Dalots; Žuāns Fēlikss, Krištianu Ronaldu (Gonsālu Ramušs, 66.min.).

Gruzijas izlases sastāvs: Giorgi Mamardašvili; Laša Dvali, Luka Ločošvili (Giorgi Citaišvili, 63.min.), Gurams Kašija, Giorgi Gvelesiani (Solomons Kvirkvelija, 76.min.), Otars Kakabadze; Otars Kiteišvili, Giorgi Kočorašvili, Giorgi Čakvetadze (Anzors Mekvabišvili, 81.min.); Hviča Kvarachelija (Zuriko Davitašvili, 81.min.), Žoržs Mikautadze.